Okul öncesi Etkinlik Planı
Hazırlayan:Sevil Akbulut Silifke Gazipaşa İlkokulu Anasınıfı
Etkinlik Adı:MAHREMİYET EĞİTİMİ
Etkinlik Türü: Türkçe, drama, sanat bütünleştirilmiş grup etkinliği
Yaş Grubu: 60-72 ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ:
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
1. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
2. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
3. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Göstergeleri:
1. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
2. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
3. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır.
Göstergeleri:
Göstergeleri:
3.Fiziksel özelliklerini söyler.
4. Duyuşsal özelliklerini söyler.
4. Duyuşsal özelliklerini söyler.
DİL GELİŞİMİ
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:
1. Sözel yönergeleri yerine getirir.
2. Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
3. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.
Göstergeleri:
1. Sözel yönergeleri yerine getirir.
2. Dinledikleri/izlediklerini açıklar.
3. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur.
Göstergeleri:
1. Tehlikeli olan durumları söyler.
2. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.
3. Temel güvenlik kurallarını bilir.
4. Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden, alışkanlıklardan uzak durur.
5. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister.
Göstergeleri:
1. Tehlikeli olan durumları söyler.
2. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.
3. Temel güvenlik kurallarını bilir.
4. Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden, alışkanlıklardan uzak durur.
5. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister.
ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar uygun pozisyonda otururlar. Öğretmen çocuklarla sohbete başlar. “Çocuklar kızlar ve erkekler arasında ne gibi farklılıklar vardır ? Her biriniz bir fark söyleyin” denilerek konuya giriş yapılır.Öğrencilerden cevaplar alınır.”Kızlar ve erkekler bir çok açıdan birbirlerine benzerler. Ancak bazı temel farklılıklar vardır,”diyerek sohbete devam edilir.
Daha sonra kız ve erkek çocuk resimleri gösterilerek “Evet çocuklar sizinde gördüğünüz gibi;hepimizin gözü,kulağı,ağzı,burnu,kolu ,bacağı vardır.Sadece özel bölgelerimiz vardır farklı olarak” denilip onlarında doğru şekilde isimleri söylenip çocuklara cinsiyet ile ilgili farklılıklar anlatılır.”Çocuklar göğüslerimiz, popomuz ve bacak aralarımız bizim özel bölgelerimizdir “denilip sanat etkinliğine geçilir.
Çocuklar etkinlik için önceden öğrenci sayısına göre kesilip hazırlanmış kağıt bebekler ve kıyafetleri çocukların cinsiyetlerine göre dağıtılır.”Bebeklerin özel bölgelerine kıyafetlerini giydirelim”,daha sonra da yapıştıralım.”Bebeklerin kıyafetlerini boyayalım” denir.Çocukların boyama yapmalarına fırsat verilerek etkinlik bitirilir.
Herkes etkinliğini bitirdikten sonra “Çocuklar özel bölgelerimize kimse dokunmamalıdır.
Ancak bazen anne baban ve onların izin verdiği kişiler tuvalete gittiğinizde,banyo yaparken ve giyinirken size yardımcı olmak için özel bölgelerinize dokunabilirler.Ayrıca kıyafetlerle kapatılmayan özel bir bölgeniz daha vardır,burası nedir biliyor musunuz? diye sorulur.
Çocuklardan cevaplar alındıktan sonra,dudak işaret edilerek “dudaklarımız” denir.”Çocuklar dudaklarından öpülmez/öpülmemelidir.Sizde buna izin vermeyin “denilerek etkinlik sonlandırılır.Eğer çocuklar ailelerinin yada yakınlarının onları dudaklarından öptüklerini ifade ederlerse onlara;”Kimsenin sizi dudağınızdan öpmemesi gerektiğini öğrendiniz.Bunu ailenizle paylaşmanızı da istiyorum” denilir.
“Çocuklar kimlerin size dokunabileceğine,öpebileceğine,sarılabileceğine sizin karar verme HAYIR deme hakkınız olduğunu asla unutmayın” denilir.Bazı dokunmalar iyidir,bazıları ise kötüdür.Şimdi bunları öğrenelim denilerek çocuklarla bu konu hakkında konuşulur.
Sevdiğin kişilerin sarılması ve öpmesi güzel bir şeydir,Uyandığında annenin sana sarılması ve öpmesi,Babanın iyi ,geceler dilemek için sarılması ve öpmesi,Anneanne ve dedenin ziyarete geldiklerinde herkesin birbirini kucaklaması ve öpmesi iyi dokunmalardır gibi konu ile ilgili örneklerle ilgili konuşulur.
Canını acıtan dokunma kötü dokunmadır.Dokunulmasını istemediğin halde sana dokunulursa bu bir kötü dokunmadır.Dokunan kişi kendini rahatsız hissetmene neden oluyorsa, bu kötü bir dokunmadır.Dokunma seni korkutuyor ve sinirlendiriyorsa bu bir kötü dokunmadır.Dokunan kişi bunu hiç kimseye söylememeni istiyorsa bu bir kötü dokunmadır.Dokunan kişi bunu başkasına söylersen sana bir zarar vereceğini tehdidinde bulunuyorsa bu bir kötü dokunmadır gibi örneklerle ilgili konuşulur.
Daha sonra öğretmen çocuklara “Şimdi sizinle bir oyun oynayacağız” der.Ben şimdi yüzüme çeşitli duygu ifadeleri olan maskeler takacağım.Sizde bu duygunun ne olduğunu hep beraber söyleyin “der.Öğretmen önceden kızmış ,üzgün,korkmuş,mutlu yüz ifadeleri olan maskeler hazırlamıştır.
Öğretmen önce kızmış yüz ifadesi olan maskeyi takar ve ben şu anda nasıl bir duygu içindeyim der.Daha sonra sırasıyla diğerlerini de takarak duyguları sorar.Cevaplar alındıktan sonra çocuklardan ayağa kalkmaları ve sınıfta serbestçe hareket etmeleri istenir.”Şimdi durun ve beni dinleyin” der.
“Parkta tanımadığın biri seni kendisiyle birlikte gitmeye zorladı.Çocuklar bu durumda ne hissederiz ”diye sorulur ve cevaplar alındıktan sonra “Peki o zaman korkmuş gibi yürüyün” denilir.Öğretmen de talimatlara uyarak çocuklarla beraber yürür.
”Şimdi durun ve beni dinleyin” der. “Arkadaşlarınla top oynarken,oyun dışından biri topu kaçırdı. Çocuklar bu durumda ne hissederiz ”diye sorulur ve cevaplar alındıktan sonra “Peki o zaman kızmış gibi yürüyün” denilir. Öğretmen de talimatlara uyarak çocuklarla beraber yürür.
“Şimdi durun ve beni dinleyin” der.“Şimdi senden büyük biri sen bebeksin yapamazsın dedi.Çocuklar bu durumda ne hissederiz ”diye sorulur ve cevaplar alındıktan sonra “Peki o zaman üzülmüş gibi yürüyün” denilir. Öğretmen de talimatlara uyarak çocuklarla beraber yürür.
“Şimdi durun ve beni dinleyin” der.“Aileniz hafta sonu lunaparka gideceğinizi söyledi.
Çocuklar bu durumda ne hissederiz ”diye sorulur ve cevaplar alındıktan sonra “Peki o zaman mutlu gibi yürüyün” denilir. Öğretmen de talimatlara uyarak çocuklarla beraber yürür.
Materyaller:
Kız ve erkek çocuk resimleri ve giysilerinin resimleri,makas,duygu ifadeleri maskesi,
yapıştırıcı,boya kalemleri
Sözcükler ve Kavramlar:
Vücut,Özel bölgeler,iyi ve kötü dokunma,vücut bölümlerinin isimleri
Değerlendirme:
Cinsiyetin ne?Söyleyebilir misin?
Özel bölgelerini biliyor musun?
İyi dokunma nedir?Hangi dokunmalar seni iyi hissettirir?
Duygularımızın isimleri nelerdir?Sen hangi durumlarda neler hissedersin?
Aile Katılımı:
Ailelere okulda yapılan etkinlik ile ilgili bilgi verilip çocukla evde bu konuda sohbet edilmesi istenir.
Etkinlik Adı:HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİYORUM
Etkinlik Türü: Türkçe, drama, sanat bütünleştirilmiş grup etkinliği
Yaş Grubu: 60-72 ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ:
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
1. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
2. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Göstergeleri:
1. Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
2. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
1. Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 1: Kendisine ait özellikleri tanıtır.
Göstergeleri:
Göstergeleri:
3.Fiziksel özelliklerini söyler.
4. Duyuşsal özelliklerini söyler.
4. Duyuşsal özelliklerini söyler.
Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.
Göstergeleri:
1. Başkalarının duygularını söyler.
2. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
Göstergeleri:
1. Başkalarının duygularını söyler.
2. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.
DİL GELİŞİMİ
Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri:
8. Sohbete katılır.
10. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
Göstergeleri:
8. Sohbete katılır.
10. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
1. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
2. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Göstergeleri:
1. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
2. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Kazanım 7: Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur.
Göstergeleri:
1. Tehlikeli olan durumları söyler.
2. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.
4. Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden, alışkanlıklardan uzak durur.
5. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister.
Göstergeleri:
1. Tehlikeli olan durumları söyler.
2. Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler.
4. Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden, alışkanlıklardan uzak durur.
5. Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister.
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen çocuklara şimdi size kuklalarla bir hikaye anlatacağım der ve çocuklar uygun pozisyonda otururlar. Öğretmen daha önceden kurt ve tavşancık kuklalarını hazırlamıştır.
YAVRU TAVŞANCIK VE HAİN KURT
Bir gün Yavru Tavşancık canı sıkılınca oyun oynamak için dışarıya çıkmış.Oyun oynarken arkadaşlarından uzaklaşmış.Onu tek başına gören Hain Kurt yanına yaklaşmış.
-“Oooo, Yavru Tavşancık ne haber?Tek başına burada ne arıyorsun?Hadi beraber dolaşalım, demiş.”Yavru Tavşancık,önce biraz korksa da,
-“Oluur ”demiş. Hain Kurt buna çok sevinmiş,cebinden çıkardığı elmayı ona uzatmış.
-“Al bakalım senin karnın acıkmıştır” demiş.Yavru Tavşancık elmayı almış ve yemeye başlamış.Bu arada Hain Kurt elini tutmak isteyince kendini kötü hissetmiş.Çünkü annesi ona hep yabancıların ona dokunmasının kötü bir şey olduğunu söylermiş.Birden yabancılardan yiyecek bir şey almaması gerektiğini de hatırlamış.
Hemen elmayı yere atmış.Hain Kurt, Yavru Tavşancığın başını okşayarak;
-“Sen ne kadar akıllısın böyle” diyerek kandırmaya devam etmiş. Hain Kurt’un yaptıklarından rahatsız olan Yavru Tavşancık kaçmaya çalışırken yere düşmüş.Arkasından gelen Hain Kurt,
-“Ne oldu,ben seni sevmiştim,neden kaçtın” demiş.Eğilip Yavru Tavşancığı kaldırmaya çalışmış.Hain Kurt’un kendisine dokunmasından rahatsız olan Yavru Tavşancık kızgınlıkla,
-“Hayır ben kendim kalkabilirim” diyerek yerden kalkmış ve dizinin kanadığını görmüş.
Hain Kurt
-“Bak sevimli tavşancık inat etme yaralısın , arabam yakında,gel seni evime götüreyim,yaranı evde temizleyip sarayım” demiş.Yavru Tavşancık hem çok korkmuş hem de canı çok
acıyormuş.Yavru Tavşancık tam o sırda kendisini arayan ağabey tavşanı görmüş.Ağabey Tavşan, Yavru Tavşancığın başına bir şey geldiğini düşünerek çok endişeleniyormuş.Yavru Tavşancık,ağlayarak Ağabey Tavşan’a sarılmış.Bunu fırsat bilen Hain Kurt,arabasına binerek oradan hemen uzaklaşmış.Evlerine dönüp olanı biteni anne ve babasına anlatmışlar.Babası polisleri arayarak Hain Kurt’un çevredeki çocukları kandırmaya çalışan kötü kalpli bir kurt olduğunu anlatmış.Polislerde başka çocuklarında başına böyle bir olay gelmemesi için Hain Kurt’u yakalamış ve hapse atmışlar.
Hikaye bittikten sonra çocuklarla hikaye hakkında konuşulur.Yabancılarla konuşmamalıyız verdikleri yiyecekleri kabul etmemeliyiz,bize dokunmalarına izin vermemeliyiz gibi cevapları çocuklara buldurduktan sonra HAYIR denilmesi gerektiği de anlatılır.Hangi durumlarda hayır demeliyiz denilerek çocuklara beyin fırtınası yaptırılır.
Kim olursa olsun, herkese,çocukları rahatsız eden bir şekilde dokunmaları durumunda “hayır” deme hakları olduğu ve kendilerini rahatsız eden ortamlardan kişilerden uzaklaşmaları gerekirse bağırmaları anlatılır.Eğer birisi onlara “Bunu annene babana söyleme, aramızda kalsın” derse, mutlaka bunu söylemeleri gerektiği de belirtilir.
Daha sonra çocuklarla çocuk hakları ile ilgili boyama çalışmaları yapılır.Çocuk hakları ile ilgili bilgiler verilir.
Materyaller:
Kurt ve tavşancık kuklaları,Çocuk hakları boyama sayfası,boya kalemleri
Sözcükler ve Kavramlar:
Dokunma,Hayır demek,Uzaklaşmak,Çığlık atmak,Yabancılar
Değerlendirme:
Tanımadığın insanlara güvenebilir misin?
Tanımadığın insanların sana yiyecek içecek vermesini kabul eder misin?
Tanımadığın insanlarla bir yerlere gider misin?
Ne zaman hayır demelisin?
Aile Katılımı:
Ailelere okulda yapılan etkinlik ile ilgili bilgi verilip çocukla evde bu konuda sohbet edilmesi istenir.
İLKOKUL
Etkinliğin Adı:Kişisel Sınırlarını Bilme
Sınıf:İlkokul Sınıfları(1.,2.,3. ve 4.Sınıflar)
Etkinliğin Kazanımı:Öğrenciler çocuk haklarını öğrenir.
Öğrenciler tehlikeli ve güvenli kavramlarını ayırt eder.
Öğrenciler tehlikeli durumlardan kendini korur.
İÇERİK
ETKİNLİK -1
‘‘Şimdi sizinle ÇOCUK kelimesinin ne anlama geldiğini konuşmak istiyorum.Sizce ÇOCUK NEDİR?’’Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri teşvik edilir.
‘’Evet,dediklerinizi toparlacak olursam;18 yaşın altındaki her insan ÇOCUK olarak kabul edilir.Peki çocuklar sizin hangi haklarınız var?’’Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri teşvik edilir.
Slayt 4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 ve 15 sırasıyla yansıtılır.
‘’Çocuk Hakları Sözleşmesinde çocukların sahip olduğu hakları sizlere anlatmak istiyorum.’’denir.
- Her çocuğun SEVİLME HAKKI vardır.(Slayt 4)
- Her çocuğun YAŞAMA HAKKI vardır.(Slayt 5)
- Her çocuğun OYUN OYNAMA HAKKI vardır.(Slayt 6)
- Her çocuğun SAĞLIK HAKKI vardır.Uygun tıbbi hizmet almak ve sağlıklı yaşayabilmek için bu hak çok önemlidir.(Slayt 7)
- Her çocuğun sağlıklı büyüyebilmek için yeterli ve dengeliBESLENME HAKKI vardır.(Slayt 8)
- Her çocuğun EĞİTİM HAKKI vardır.Öğrenmek için her çocuk eğitim hakkını sonuna kadar kullanmalıdır.(Slayt 9)
- Her çocuğun BARINMA HAKKI vardır.(Slayt 10)
- Her çocuğun SAYGI GÖRME HAKKI vardır.(Slayt 11)
- Her çocuğun uygun,doğru bir şekilde KENDİNİ İFADE ETME HAKKI vardır.(Slayt 12)
- Her çocuğun ÇALIŞTIRILMAMA HAKKI vardır.(Slayt 13)
- Her çocuğun GÜVENLİK HAKKI vardır.(Slayt 14)
ETKİNLİK-2
Uygulayıcı ‘’Size bir kelime söyleyeceğim ve bu kelimenin size ne ifade ettiğini söylemenizi istiyorum’’der.
‘’TEHLİKELİ durumlar denilince aklınıza neler geliyor?’’denir.Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri teşvik edilir.
‘’Sizinde söylediğiniz gibi yaşamımızı tehdit eden ,bizi korkutan,endişelendiren,kötü hissettirendurumlar,olaylar ve kişiler TEHLİKELİDİR.’’
Öğrencilerin cevapları alındıktan sonra ‘’Peki tehlikelinin karşıtı nedir?Tehlikeli olmazsa ne olur?’’denir.Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri teşvik edilir.
‘’Tehlikenin karşıt anlamı GÜVENLİdir.Peki,biraz güvenli durumlar hakkında konuşalım.GÜVENLİ durumlar denilince aklınıza neler geliyor?denir.Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri teşvik edilir.Öğrencilerin cevapları alındıktan sonra ‘’Bize kendimizi iyi,mutlu ve neşeli hissettiren olaylar,durumlar ve kişiler GÜVENLİDİR.’’
‘’Şimdi size bazı olaylar söyleyeceğim.Sizlerden bu olayların tehlikeli mi,güvenli mi olduğunu söylemenizi istiyorum.’’denilerek Slayt 16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31 yansıtılır.Slaytta geçen tehlikeli durumlarda öğrencilere ‘’Neden tehlikelir?’’sorusu sorularak cevaplarını paylaşmaları sağlanır.
- Anne babamızın haberi olmadan başka birinin arabasına binmek.(TEHLİKELİ)(Slayt 16)
- Anne babamızın izin verdiği,çocuklara uygun tv programı izlemek.(GÜVENLİ)(Slayt 17)
- Ailemizin dışında birine evimizin kapısını açmak.(TEHLİKELİ)(Slayt 18)
- Doğum gününde arkadaşımızın hediye alması.(GÜVENLİ)(Slayt 19)
- Tanımadığımız birinden yiyecek,içecek,şeker,çikolata almak.(TEHLİKELİ)(Slayt 20)
- Anne babamızın gözetiminde parkta arkadaşlarla oyun oynamak.(GÜVENLİ)(Slayt 21)
- Tenha yerlerde,ıssız sokaklarda,bahçelerde,inşaat alanlarında,boş yerlerde…vb oyun oynamak.(TEHLİKELİ)(Slayt 22)
- Ailemizle birlikte bisiklete binmek.(GÜVENLİ)(Slayt 23)
- Bizden çok büyük çocuklarla arkadaşlık etmek.(TEHLİKELİ)(Slayt 24)
- Korktuğumuzda annemizin bize sarılması.(GÜVENLİ)(Slayt 25)
- Tanımadığımız kişilerin kucağına oturmak.(TEHLİKELİ)(Slayt 26)
- Babamız yanımızdayken doktorun bizi muayene etmesi.(GÜVENLİ)(Slayt 27)
- Tanımadığımız kişilerin fotoğrafımızı çekmesi.(TEHLİKELİ)(Slayt 28)
- Düştüğümüzde öğretmenimizin yaralarımızı temizlemesi.(GÜVENLİ)(Slayt 29)
- Yabancılardan hediye almak.(TEHLİKELİ)(Slayt 30)
- Öğretmenimizle ve sınıf arkadaşlarımızla birlikte pikniğe gitmek.(GÜVENLİ)(Slayt 31)
‘’Çocuklar bu dersimizde GÜVENLİ ve TEHLİKELİ durumları ayırt etmeyi öğrendik.’’denir.
http://www.eba.gov.tr/video/izle/1135c5bd1586e51af43deac6bd1b171dffdd7c9bd8001 video öğrencilere izletilerek,İyi sır ve kötü sır arasındaki fark üzerine konuşulur.
Öğrenilen kelimelerle ilgili hazırlanan bulmaca oyunu oynanır.
https://learningapps.org/display?v=pos7aae0318 (Kelime Bulmaca Oyunu)
Ortaokul
KİŞİSEL SINIRLAR NİSAN AYI ATKİNLİĞİ
Amaçlar:
Öğrencilerin ihmal ve istismar durumlarına karşı korunma becerilerini arttırmak
Öğrencilerin özel hayatın gizliliğinin önemi konusunda bilinç kazanmalarını sağlamak.
Öğrencilerin güvenli internet kullanımını öğrenmesini sağlamak
Kazanımlar:
Öğrenciler ihmal ve istismar durumlarına karşı kendini koruma becerileri artar.
Öğrenciler özel hayatın gizliliği konusunda bilinç kazanır.
Öğrenciler güvenli internet kullanımını öğrenir.
Uygulayıcı aşağıdaki soruları sınıfa yansıtır;
- Evinizin kapısını ardına kadar açık bırakır mısınız?
- Özel fotoğraflarınızı halka açık, herkesin görebileceği bir yere asar mısınız?
- Herkese nerede yaşadığınızı söyler misiniz?
- Hiç tanışmadığınız biri ile en iyi arkadaşınızmış gibi konuşur musunuz?
- İnternette gerçek hayatta asla yapmayacağınız şeyler yapıyor musunuz?
- İnternette kişisel profiliniz var mı?
- İnternette tanımadığınız arkadaşlarınız var mı?
Sorular sonunda uygulayıcı sınıfa açıklama yapar;
Hepimizin kendimize ait sınırları vardır. Özel yaşamımızdaki bilgileri hiç tanımadığımız ya da henüz tanıştığımız birine anlatmamalıyız. İnternetteki sosyal medya hesaplarımıza tanımadığımız insanları kabul etmemeli, gizlilik ayarlarımızdan hesabımızı yabancı insanlara kapatmalıyız. Israrla bizleri rahatsız eden birileri varsa bunu mutlaka bir yetişkine ya da öğretmenimize anlatmalıyız.
Daha sonra yeni bir soru ile devam edilir;
“Şimdi ben sizden bazı sorulara cevap vermenizi istiyorum, bir çocuğun ihmal edilmesi ne demektir? “ diye sorulur. Söz isteyen öğrencilerin görüşlerini sınıfla paylaşmaları sağlanır.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder